Príbeh jednej stávky alebo ako Európania objavili Švajčiarsko
Ako to celé začalo?
Počas jedného jesenného večera v roku 1864 niekoľko turistov z Anglicka sa posadilo pri krbe v alpskom hoteli Engadiner Kulm, pili pohár červeného vína a sťažovali sa, že sa čoskoro budú musieť vrátiť do hmlistého zimného Londýna. A v tom okamihu sa všetko zmenilo.
Jeden z pracovníkov poznamenal, že v Alpách, môžete chodiť bez teplého oblečenia a Angličanom by sa to páčilo v horách nielen v lete. Britskí kolegovia vyjadrili pochybnosti, či ich klienti budú spokojní so zimnou dovolenkou v horách, načo švajčiari ponúkli stávku. V prípade sklamania partnerov, ktorí prídu otestovať zimnú dovolenku, sa zaviazali zaplatiť cestu z vlastnej kapsy. Samozrejme, že sa im páčilo.
Ako to celé skončilo?
Takže celoročný cestovný ruch prišiel do Švajčiarska a miestne obce sa premenili. Horské prázdniny sa stali tak populárne, že v Alpách dokonca otvorili anglikánsku cirkev a začali vydávať niekoľko novín v anglickom jazyku. Spolu s turistami vznikla civilizácia vo forme elektrického osvetlenia, splachovacích toaliet a malých vodných elektrární. Zoznam zimných športov bol doplnený o dostihy, ľadové pólo a kriket na ľade, v roku 1882 sa tu konalo prvé majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní a v roku 1890 začala bobová súťaž. O 10 rokov neskôr sa alpské lyžovanie stalo módnym a Švajčiarsko sa postupne stalo tým, čím ho poznáme teraz.
Syn podnikateľa Badrut menom Caspar pokračoval v práci svojho otca a otvoril v roku 1896 rodinný hotel, ktorý sa stal veľmi obľúbeným u sofistikovaných klientov.
Neskôr boli vyvinuté ďalšie švajčiarske strediská, ktoré ponúkajú hosťom nielen odpočinok, ale aj sanatórium: Davos, Arosa, Leysin a Grindelwald. Liečia tuberkulózu a choroby dýchacích ciest. Narodil sa tak pojem zimnej dovolenky v horách. Neskôr sa tu dostali hollywoodske hviezdy (legendárna Audrey Hepburnová a Gregory Pekk), podnikatelia, politici a športovci. Švajčiarsko získalo slávu elitného celoročného letoviska, kde slnko takmer vždy svieti.