Zimné práce v okrasnej záhrade
So starostlivosťou a prácami na okrasnej záhrade, môžete začať už v január. Pozrime sa to, čo nemusíte odkladať až na prvé jarné mesiace.
- Zo záhrady môžeme odpratať suchú lístie, ak sme tak nestihli urobiť na jeseň.
- Pravidelne odstraňujte väčšie množstvo snehu z ihličnatý stromov. Predídete tak ich lámaniu. Naopak, napríklad z rododendronov, ktoré si zachovávajú zelené lístie aj v zime, sneh nikdy neodstraňujeme. Chráni ich totiž pred zamrznutím.
- Ak naraz prídu príliš tuhé mrazy, pozakrývajte náchylnejšie rastliny suchým lístím, alebo čačinou.
- Pravidelne kontrolujte uskladnené hľuzy rastlín ako sú georgíny alebo gladioly. Pokiaľ natrafíte na zhnité kúsky, odstráňte ich od ostatných, aby sa nepokazili všetky.
- Ak máte na pozemku jazierko s rybami, nezabudnite na pravidelné vytváranie otvorov do ľadu. Ryby by sa bez nich zadusili.
- Približne v polovici januára, môžete začať s rýchlením cibuľovín. Hovoríme tulipánoch, narcisoch, alebo hyacintoch. Pokiaľ sú cibule, ktoré sme počas zimy skladovali v chladnej pivnici, dostatočne vyvinuté, môžete ich premiestniť do teplejšej chodby, alebo inej miestnosti v dome.
- Počas zimy vykonávame rez okrasných drevín. Ideálne je to najmä vtedy, ak máme na svojej záhrade jednoročné stromčeky.
- Zima je ideálnym časom aj na rez ihličnatých stromov. Mimo vegetačného obdobia, totiž do ich rastu zasiahnete najmenej.
- Niektoré semená skalničiek, nám nezačnú rásť, pokiaľ neprejdú mrazom. Preto ich v priebehu januára môžete začať vysievať do menších nádob, ktoré umiestnime do exteriéru.
- Môžeme hnojiť trávnik. Na vrstvu snehu vysypte vyzretý záhradný kompost, alebo hnojivo s vyšším obsahom vápnika.
- Pokiaľ príde dlhodobejšie oteplenie, zalievame vždyzelené listnaté dreviny. S vodou to nepreháňajte, použite len toľko, aby neuhynuli.
- Ak sa na trávniku nachádza súvislá, ale tenká vrstva snehu, snažíme sa po ňom príliš nechodiť. Oslabená tráva je totiž príliš náchylná na mechanické poškodenie. Na jar by sme mohli byť veľmi nepríjemne prekvapený z vyschnutých častí.
- Letničky, ktoré potrebujú na svoj vývoj dlhšie obdobie, môžeme v interiéri začať vysievať už počas obdobia, kedy sa vonku ešte nachádza sneh. Patria medzi ne napríklad begónie, klinčeky a petúnie.