Jednoduché spôsoby čistenia pece
Doma vypekáme väčšinou cez víkend alebo počas sviatkov v roku, vtedy sa v rúre vystriedajú rôzne pokrmy, koláče alebo mäso či zelenina, a tak je samozrejmé, že po takom nápore treba spotrebič aj vyčistiť. Nejde len o čistotu, ale aj o ochranu a životnosti spotrebičov.
Zistili ste, že ekológia vaša rúra už potrebuje generálnu očistu a chystáte sa dať ju do perfektného stavu? Nasledujúce kroky a jednoduché domáce pomôcky vám to určite uľahčia.
Pripravte si svoje nástroje
Rýchlo a bez veľkej námahy ju vyčistíte s týmito pomôckami:
-rukavice na ochranu rúk
-staré handry
-špongia
-vedro s vodou
-malá stierka
-grilovacie kefy
-ocot
-amoniak (na zažratú špinu)
-prášok na pečenie
-citróny
Dôležité je odstrániť zvyšky voľné súčasti
Pri samočistiacich rúrach je dôležité najprv odstrániť voľné úlomky a časti, cievky a rošty, pretože sa dokážu zahrieať až na 1000 stupňov, a tak sa môže stať, že ak tieto zvyšky vopred neodstránite, mohlo by dôjsť k nepríjemnému zadymeniu interiéru a dokonca aj k vyčerpaniu rúry. Po tom, čo samočistiaci cyklus skončí, zostane v rúre len jemný popol a ten jednoducho utriete utierkou.
Para z octu
Ocot je veľmi vďačný a všestranný pomocník v domácnosti. Nalejte ho do nádoby na pečenie hlbokej tri až päť centimetrov a zmiešajte s vodou, vložte do rúry a teplotu nastavte na 300 stupňov. Nechajte 30 minút zapnutú a potom vypnite, ešte 10 minút však dvierka neotvárajte. Následne je vyčistite stierkou a suchou handrou.
Známe účinky sódy bikarbóny
Teplú rúru posypte sódou, sústreďte sa hlavne na špinu a mastnotu, prípadne zmiešajte pomarančový ocot so sódou a postriekajte celý interiér spotrebiča. Nechajte pôsobiť minimálne hodinu a potom už môžete špinu zotrieť. Všetky spomínané pomôcky patria k ekologickým a pomôžu vám jednoduchým spôsobom a dostupnými prostriedkami vyčistiť domáce spotrebiče, navyše šetria životné prostredie a eliminujú aj prípadné nepríjemné zápachy.