Prepelička – zázračný tvor ?
Najprv si povieme, čo to tá prepelička je. Poznáme dva najviacrozšírené druhy a to Prepelica japonska Coturnix japonica a Prepelica čínska Coturnix chinensis. Sú to vzrastom malé vtáky a pôsobia veľmi jemný a krehkým dojmom. Čo je však pre nás dôležité ? Na chov prepeličiek toho nepotrebujeme veľa. Potrebujeme voliéru, ktorú vieme buď jednoducho spraviť alebo kúpiť už hotovú. Voliéra nemusí byť veľmi veľká. Záleží od toho koľko prepeličiek chceme chovať. Potrebujeme kryté miesto, kam voliéru umiestnime, prípadne ju môžeme mať v teplých mesiacoch vonku a v zimných mesiacoch dnu, kde je dobré ak vieme zabezpečiť dostatočnú teplotu. Prepelica prežije aj zimu, ale nebudeme sa nám znášať. Ak vajíčka v zime nepotrebujeme, alebo sa vieme zaobísť bez nich, je to v poriadku. Ak ich chceme celoročne potrebujeme jednoduchú lampu, ktorá bude zdroj tepla a svetla pre týchto vtákov.
Vajíčka a mäso z prepelíc patrí k luxusným delikatesám, zároveň veľmi prospešným pre náš organizmus, môžeme tvrdiť aj liečivým.
Prepeličie vajíčka sú menšia ako slepačie. Samotná sliepka je väčší vták ako prepelica. Avšak prepeličie vajíčka obsahujú až dva a pol krát viac vitamínov. Obsahujú vitamíny B1, B1 a A. Obsahujú fosfor, železo a draslík. Zároveň sa verí, že prepeličie vajíčka sú všestranný liek. Sú vhodné pre ľudí s oslabenou imunitou, športovcov ale aj tehotné ženy. Obsahujú minimum cholesterolu a podporujú imunitný systém v organizme. Pomáhajú pri alergiách, cukrovke dokonca astme. Mäso je takže zdravé a veľmi chutné, obsahuje podobné látky ako vajíčko ale v menšom množstve.
Pre zaujímavosť, chov nie je náročný a znáška je vysoká. Ak ste typ, ktorý nevie zviera využiť na mäso, vystačíte si úplne s vajíčkami. Pri výbere alebo výrobe voliéry je dôležité, aby voliéra nebola vysoká, pretože prepelice zvyknú neustále vzlietať a tak si poškodia hlavy, môžu až smrteľne. Sú to predsa len vtáky, nie veľmi inteligentné. Zato ale môžu byť príjemným osviežením vašej záhrady a poriadnou dávkou zdravých vitamínov.