Ako na čistenie skleníka a pareniska
Pred rokmi sme kúpili malý rodinný domček na vidieku s tým, že si dopestujeme zeleninu bez chémie. Domček je ale v oblasti, kde počet teplých dní v roku je nižší ako je celoslovenský priemer. Aj napriek tomu, že sa hovorí o globálnom otepľovaní, nárast teploty je u nás minimálny. Skôr sa prejavuje nedostatkom zrážok a dlhým suchým letným počasím.
Pri upratovaní starej šopy sme narazili na množstvo“ zaváracich „pohárov po našich predchodcoch. Počet bol veru veľký. Čo s tým ? Rozhodli sme sa postaviť si skleník z týchto fliaš. Dôkladne sme ich poumývali a betónovým poterom sme ich navzájom spájali. Získali sme fantastický skleník vlastne s dvojitou izoláciou a vzduchovou vrstvou! Paráda ! Teplota v skleníku bola taká, že sme sústavne museli veru vetrať.
- Časom ale sklá vplyvom počasia prestali prepúšťať dostatok svetla- boli značne zaprášené. Použitie chémie neprichádzalo do úvahy a tak sme si pomohli „vysokotlakým“ čističom a obyčajnou vodou.
Očistu vykonávame vždy na jar, ešte pred siatím a sadením. Umývame z vonka aj z vnútra. Tým, že sklá boli pred stavbou dôkladne poumývané a sú vlastne teraz bez prístupu vzduchu, tak nám odpadá iné čistenie.
- Rovnako aj v prípade pareniska, sme nepoužili síce lacnejšiu fóliu, ale sme použili staré okenné tabule a tie sa veru čistia parádne. Vieme ich vyklopiť ako okno a dôkladne poumývať vodou.
Susedia majú plexisklo a to sa veru čistí veľmi zle ! Ostávajú na ňom navyše aj škrabance. Určite to v blízkej dobe vymenia za sklo. Sklo je aj ekologické aj výborne udržiavateľné.
Sme zástancami toho, že do skleníka a pareniska by nemala ísť chémia a to ani jej zvyšky z umývania a čistenia. Preferujeme teda vodu a dobrú kefu.
Dnes je na trhu množstvo rôznych produktov. Pýtajte sa ale pri kúpe aj na spôsoby ich čistenia a údržby-. Aby neslúžili iba jeden rok !