Ako si poradiť so študentským stresom?
Každý školák či vysokoškolák to isto pozná, určite neexistuje ani jeden, ktorý by nevedel, čo je to stres zo školy, z toho že niečo musíme odovzdať a nestíhame, že budeme písať test, a ešte sme sa ani nepozreli do kníh, alebo sme si ešte ani nekúpili tú hrubú knihu, ktorú sa máme naučiť na skúšku, ktorú máme už o dva týždne!
Každý z nás sa môže aspoň z času na čas úprimne označiť za prokrastinátora. Chorobné odkladanie povinností je isto problémom mnohých z nás – jednoducho máme kopec času, až do chvíle, kedy si konečne uvedomíme, že vôbec nemáme a veľmi sme sa mýlili. O čo však ide? O to, že v takejto neskorej fáze uvedomenia si vlastnej chyby ju už nedokážeme nijako napraviť. Povinnosti sa n nás hrnú a my máme oveľa menej ako málo času na splnenie všetkých povinností a úloh, ktoré sme doteraz poctivo zanedbávali.
V takýchto krajných prípadoch sme vystavení frustrácií, stresu, záťaži, nepokoju, zvykne sa nám zhoršiť zdravotný stav (psychický a následkom toho aj fyzický) sme prehnane vyčerpaní, nemáme žiadnu silo a nie to ešte motiváciu do splnení týchto úloh.
Odovzdávanie záverečných prác vie byť však dostatočne stresujúcou udalosťou aj bez toho, aby ste jej splnenie ešte aj odďaľovali a tým si celý proces oveľa viac komplikovali, preto jediné rozumné čo vám môžem poradiť, je aby ste sa tejto úlohy chopili zodpovedne.
Aby ste teda mali istotu, že všetko určite zvládate a stíhajte, začnite svoju napríklad seminárnu prácu písať týždeň pred termínom odovzdania. Vtedy máte istotu, že keď už nič iné, aspoň ste už začali a verte, že pokračovať v písaní je oveľa jednoduchšie a menej stresujúce, ako iba začínať, vymýšľať celý proces na poslednú chvíľu.
Môžete sa tiež skúsiť motivovať napríklad tak, že si budete za dokončenie každej jednej strany sľúbiť nejakú príjemnú odmenu. Verte, že ak sa budete pri písaní na niečo tešiť, pôjde vám to oveľa jednoduchšie.