Biely, pšeničný, ražný, alebo viaczrnný?
Pri regály s pečivom, nie je niekedy jednoduché, vybrať to správne. Nehovoríme len o značkách, alebo rozdielnych druhoch, ale najme o zložení. Celozrnný, pšeničný, viaczrnný, alebo biely. Množstvo pojmov dokáže neraz poriadne zamotať hlavu. Poďme sa pozrieť na to, aký je medzi nimi v skutočnosti rozdiel a aký vplyv majú na naše zdravie.
Ražné pečivo
Tento druh pečiva musí obsahovať minimálne sedemdesiat percent ražných mlynských výrobkov. Teda najmä ražnú múku. Na rozdiel od pšeničných produktov, má ražné pečivo vyšší obsah vlákniny. Minerálov, aj vitamínov.
Pšeničné pečivo
V hovorom slovníku toto pečivo nazývame bielym. Aby spĺňalo podmienky na označenie „pšeničný“, musí obsahovať aspoň sedemdesiat percent pšeničnej múky. Nachádza sa v ňom nižšie množstvo vlákniny, minerálnych látok a najme vitamínu B. tieto výrobky sú však lepším zdrojom energie.
Celozrnné pečivo
Opäť musí obsahovať minimálne sedemdesiat percent celozrnných mlynských výrobkov. Tie sú vyrábané pomletím celých zŕn obilnín. Obsahujú vysoké množstvá minerálov, vitamínov a vlákniny.
Viaczrnné pečivo
Tento druh by sme mohli označiť za asi ten najzdravší. Výrobky totiž musia obsahovať minimálne desať percent dvoch rozdielnych celozrnných múk. Ich pomer a presné druhy, nie sú fixne stanovené. Platí však, že čím viac druhom, tým lepšie.
Pšenično- ražné pečivo a ražno-pšeničné pečivo
Ide o kombináciu dvoch typov múk, teda pšeničnej a ražnej. Podľa toho, ktoré pomenovanie je v názve písané ako prvé, vieme zistiť, ktorá múka sa vo výrobku nachádza vo vyššom množstve. Druh múky na prvom mieste, by sa mal vo výrobku nachádzať minimálne z päťdesiatich percent, druhý z desiatich.
Grahamové pečivo
Grahamová múka je v skutočnosti ten istý produkt, ako múka celozrnná. Aby mohli byť pekárenské výrobky označené ako „grahamové“, musia obsahovať aspoň tridsať percent grahamovej múky.