Hnacia sila zlata
Získať zlato bol vždy zložitým procesom: na výrobu jedného kilogramu je potrebné spracovať až 140 tisíc kilogramov zlatonosnej rudy. Zlato vo svojej najčistejšej forme je však tým najkrajším kovom na Zemi.
Už oddávna je spojované zo Slnkom, odráža jeho farbu, pochádza z hlbín zeme a bolo stvorené veľkou žiarou dávnej minulosti.Jeho nadpozemská krása uchvacuje pozornosť ľudí po stáročia. Takmer všetko zlato, ktoré bolo kedy vyrobené ešte stále existuje.
Zlato ako kov má aj zopár pozoruhodných vlastností: jedinú uncu zlata je možné natiahnuť do tenkého drôtu dlhého 80 km, zlato je možné ho vytepať na plát tenký 0,02 µm, tento kov tiež nekoroduje, nebledne a je chemicky inertný, nepodlieha vonkajším vplyvom a odoláva aj väčšine kyselín.
Dopyt po zlate má stále stúpajúcu tendenciu.Len Južnej Afrike sa ho vyťaží 500 ton ročne. Využíva sa na výrobu šperkov, elektroniky, v medicíne a v umení. A zo všetkého najviac s ním meriame svoje bohatstvo. Ľudská posadnutosť zlatom vytvárala naše dejiny.
Razené mince prinášali starovekým kráľom nesporné výhody. Nefungovali len ako depozit a zábezpeka v prípade núdze ale aj ako masové médium. Alexander Macedónsky mincami dával najavo svoj úspech: vyrazená bohyňa Niké predstavovala víťazstvo a Athéna na minciach zobrazovala bohyňu vojny. Posolstvo bolo jednoduché: Alexander bol v boji úspešný.
V dobe temného stredoveku ťažké časy donútili remeselníkov uchýliť sa k tradícii, ktorá pokračuje dodnes: tepali zlato do stále tenších plátkov. Nakoniec sa zlatotepectvo stalo lukratívnym zamestnaním a zlatými fóliami sa poťahovali stoličky i kostolné veže.
V 15. storočí Európa vyčerpala svoje známe zdroje zlata a začala sa obzerať po zdrojoch v cudzích zemiach. To znamenalo obrátiť sa na vchod a využiť bohatstvo Ázie. Priekopníkom ciest do Číny bol Marco Polo a v roku 1492 objavil na svojich moreplavbách novú zlatú zem aj Krištof Columbus.
V súčasnosti zlato už nespĺňa tú funkciu ako kedysi. Ak by sa aj všetko zlato potopilo do oceánu, ekonomiky budú pokračovať ďalej. Ku zlatu sa obraciame hlavne vtedy keď prichádza k neobvyklým udalostiam. Je to poistka pre horšie obdobie, ak aj všetko ostatné zlyhá zlato tu zostane naveky.