Olej sem, olej tam. Viete ako vybrať ten správny?
Rastlinné oleje sú v súčasnosti považované za zdravé alternatívy k maslu, či bravčovej masti. Aj z tohto dôvodu získali na popularite a dnes ich máme doma všetci. Niektorí ich používajú iba do studených šalátov, iní aj na varenia, vyprážanie, či pečenie. Ak chcete, aby mali ten správny efekt, teda boli naozaj zdravé, je veľmi dôležité vedieť vybrať ten správny.
Rafinované verzus panenské
Rastlinné oleje môžeme vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch skupín, a to na tie rafinované a panenské, teda za studena lisované. Rozdiel je v spôsobe ich spracovania. Rafinované oleje sú vyrábané za použitia vysokej teploty, ktorá niekoľkonásobne presahuje sto stupňov Celzia. Z tohto dôvodu sa v nich v podstate zničí všetko dobré. Oleje, ktoré sú lisované za studena, prejdú teplotou okolo tridsiatich, avšak maximálne päťdesiatich stupňov Celzia. Preto si zachovávajú väčšinu prospešných látok. ide teda o zdravšiu verziu, čo však neplatí vo všetkých prípadoch.
Zdravé môže byť aj nezdravé
Ak by ste na panenskom oleji napríklad vyprážali rezne, vysoká teplota by všetko dobré zničila rovnako, ako pri rafinovaných produktoch. Niektoré z nich, by sa navyše zmenili na vyslovene škodlivé látky. Tieto oleje sa preto hodia na použitie v studenej kuchyni, teda do zálievok na šaláty, alebo prípravu dressingov.
Na väčšine olejov nájdete nápis „STUDENÁ KUCHYŇA“, alebo „TEPLÁ KUCHYŇA“. Je veľmi dôležité, ako chcete olej používať. Podľa toho ho aj nakupujte.
Všímajte si označenie
Ak chcete olej tepelne upravovať, všimnite si najmä takzvaný bod prehriatia. Túto informáciu bohužiaľ nenájdete na všetkých produktoch. Aj napriek tomu, ju skúste na obale vyhľadať. Ide o teplotu, pri ktorej sa začínajú dobré látky v oleji, premieňať na tie zlé.
Spomedzi rastlinných olejov, má najvyšší bod prehriatia kokosový tuk. Hovoríme o teplote okolo 180 stupňov Celzia. Na vyprážane, opekanie, či grilovanie, je teda najvhodnejší práve tento produkt.