Pleseň na paradajkách nemusí znamenať koniec pestovateľskej sezóny
Záhradkári vedia, že ak sa pleseň na paradajkách už objaví, je takmer nemožné ju zachrániť. Jedinou šancou ako uchrániť aspoň zvyšok úrody, je chemický postrek. Medzi nami sa však nájdu i takí, ktorí sa chémii vyhýbajú stoj čo stoj. Ak medzi nich patríte i vy, môžete sa s plesňou pokúsiť zatočiť aj „ľudovými“ spôsobmi.
Medený drôt ako prevencia
Už naše staré mamy poznali recept, na ktorá sa však nejako pozabudlo. Hneď po vysadení sadenice do zeme, je potrebné jej stonku prepichnúť malým medeným drôtikom. Tento trik, by mal zabrániť vzniku plesne, iných ochorení a taktiež odpudiť slimáky.
Ak sa pleseň už objaví
Základom je to, aby ste svoje paradajky sledovali každý deň. Pokiaľ zbadáte lístok, ktorý vyzerá zvláštne – je skrútený, žltý, vyschnutý alebo sa vám nepozdáva z iného dôvodu, ihneď ho odstráňte a všetky odobraté časti spáľte. Popol nevhadzujte do kompostu.
Pre tých menej pozorných
Ak si pleseň všimnete až v pokročilom štádiu, vaše šance na záchranu úrody, sa s tým priamo úmerne zmenšujú. Skúsiť to ale môžete. Podobne ako v predošlom prípade, odstráňte všetky postihnuté časti. Dajte si pozor na to, aby ste náradie následne nepoužívali pri práci so zdravými rastlinami. Aj v tomto prípade je potrebné listy a stonky dôkladne spáliť, ideálne zahrabať do zeme.
Ak budete v odstraňovaní postihnutých častí naozaj dôkladní, môžete zachrániť aspoň malú časť úrody. Nemôžete však rátať s tým, že dopestujete stovky kilogramov paradajok. Nezabudnite odstraňovať aj postihnuté plody a tie taktiež, ideálne, spáliť.
Pripravte sa na budúci rok
Aby sa táto situácia neopakovala aj na budúci rok, po skončení sezóny všetky paradajky taktiež spáľte. Nenechajte sa oklamať tými, ktoré navonok vyzerajú zdravo. Je taktiež dobré, ak nasledujúci rok nebudete sadiť paradajky na miesta, kde sa vyskytla pleseň.